A szürkehályog, más néven katarakta, egy fokozatos látásromlással járó betegség, aminek egyetlen kezelése a műtét. Természetesen a szürkehályog műtét nem garantálja azt, hogy utána nem lesz szemüvegre szükségünk. Erre is kitér bővebben Dr. Nagymihály Attila szürkehályog specialista. A betegség általában az idősebb korosztályt érinti, ami a test elöregedésének természetes velejárója. Előfordulhat, hogy tovább öröklődik a hajlam a családban, azonban műtéttel korrigálható.
A katarakta eleinte szemüveggel jól korrigálható. Beavatkozásra akkor van szükség, ha már a mindennapos tevékenységeket is befolyásolja a rossz látásunk. Gyakorlatilag, a műtétet 18 éves kor fölött bármelyik életkorban el lehet végezni, hiszen nagyon alacsony a kockázati rátája. A rendkívül biztonságos beavatkozásnál a szemlencsét eltávolítják és műlencsével helyettesítik. Attól függően lehet szükség a műtét után is szemüvegre, hogy milyen lencsét választ a páciens. A trifokális szemlencse remek választás a szemüvegmentességre.
Miben különbözik a trifokális és a multifokális műlencse?
Nem is gondolná az ember, hogy milyen sokféle műlencse létezik. Éppen ezért, ezek kiválasztása létfontosságú a sikeres műtét szempontjából. Először is létezik egy továbbfejlesztett multifokális lencse, amit trifokális lencsének szoktak nevezni. Ez a típus éles kétszemes látást biztosít, távolra és közelre egyaránt. A trifokális lencsét választók 80 %-a elhagyhatja a szemüveget a műtétet követően, míg a multifokálisnál még mindig szükség lehet olvasószemüvegre.
Természetesen a trifokális lencséknél is szükség lehet a maradék 20 %-nak szemüvegre monitortávolsághoz. Ez azért van, mert az agy nem alkalmazkodik jól ehhez a köztes távolsághoz a műlencsével. Léteznek olyan betegségek, amiknél egyszerűen nincs lehetőség a trifokális lencsékre. Ilyen például a szemfenéki meszesedés, valamint a retina vagy a szaruhártya betegsége.
Milyen műlencsét válasszunk?
Nos, ezt a szemésszel érdemes átbeszélni, hiszen nem biztos, hogy a szemünk állapota és betegsége megengedi számunkra a megálmodott lencsét. A műlencsék között sok különbség van, amiket célszerű szem előtt tartani a kiválasztásuk során. Például, hogy szükséges a beültetésük után szemüveg vagy sem? Érhetnek-e kellemetlenségek a fények változása miatt? Jelentkezhet bármilyen testi tünet, amit szeretnénk elkerülni? Az ászok ásza a trifokális műlencse, ez nem kérdés.
Tudja a távoli, közeli és a középtávolságú látást is. Kisebb kellemetlenséggel jár a műtét utáni lábadozás, viszont előfordulhat a lencse szerkezetéből adódóan káprázás vagy az éjszakai fények szóródása. Ez a jelenség tompulhat és el is múlhat, rosszabb esetben pedig megmaradhat. Ez utóbbi körülbelül a páciensek 20 %-nál fordul elő. Az egyfókuszú lencsékkel távolra jól lehet látni, akár csak az EDOF és nyújtott fókuszú változatokkal. Viszont olvasószemüvegre szükség lehet mind a három esetben. Azonban az utóbbi 3 fajta lencsénél nem jellemző a szemkáprázás. Tehát alaposan át kell beszélni a szemész szakorvossal a döntést.