munkásszálló

Tényleg vannak még brigádok?

Azt hinnénk, elkopott a szó.

Bár a „brigád” szó felett eljárt az idő, még mindig rengetegen használják. Eredete még 1945-re nyúlik vissza, akkor kezdték el így nevezni az üzemeken belül alakult kisebb szervezett csoportokat, munkacsapatokat. A hadsereg is használta a szót, de a köznyelvben inkább a munkások egy csoportjaként lett ismert, és ma is inkább így használják.

Összetett szóként már kevésbé van jelen, de még mindig előkerül, mint például a brigádnapló, vagy a brigádszállás esetén. Ez utóbbi olyan, mint egy munkásszálló, Tatabányán például a T-Szol működtet egy ilyet.

Bár tényleg régiesen hangzik, a jelentése mégis pozitív, nem csak egy összeverődött csoportot jelent, hanem olyan közösséget, amelynek tagjai számíthatnak egymásra, támogatják egymást és közös célért küzdenek, legtöbb esetben a cégért. Igaz, ma leginkább egy igencsak ismert kuponos oldal neveként találkozhatunk vele a legtöbbet, de egyes filmes vagy színházi csoportok is előszeretettel aggasztják magukra.