Amit a hyaluronsavról tudni érdemes

Rengeteg érdekes összetételű sav és más kémiai anyag létezik, amelyeket érdemes közelebbről is megismerni. A hyaluronsav egy GAG, vagyis glükóz- aminogligán, amely kettős diszacharid egységekből épül fel. Rendkívül érdekes ezzel a molekulával kapcsolatban az, hogy hatalmas tömeggel rendelkezik. Kb. 5-6 millió dalton a tömege, amely valóban óriásinak tűnik akkor, amikor kiderül, hogy viszonyításképp ez a vízmolekula esetén csupán 18 dalton.

Azt is fontos tudni róla, hogy képes ezt előállítani majdnem az összes szomatikus sejtünk, valamint, hogy a szervezetünk számos helyén megtalálható, mint például a vérben, ízületekben, bőrben, szemben és más helyeken is. Az szervezetben való eloszlásánál lényeges, hogy legnagyobb részt a bőrben van jelen (55-60%), ezt követően az izmokban és a csontokban (kb. 30-35 %), azonban 9 %-ban más helyeken található meg, pl. a vérben vagy a nyirokban. A hyaluronsav nagy szereppel rendelkezik az orvostudományban, rengeteg kutatás része a bőrfiatalítás területén.